Džemma Skulme "DŽEMMAS AKVAREĻI"

No 2023. gada 16. februāra galerijā “RĀMIS” apskatāma mākslinieces Džemmas Skulmes darbu izstāde “Džemmas akvareļi”. Izstāde apmeklētājiem būs pieejama līdz 15. martam. Izstādē skatāmas Džemmas Skulmes akvareļu tehnikā tapušās gleznas, kas radītas dažādos laika posmos, bet lielākā daļa no tām, plašākai publikai ir pieejamas pirmo reizi.

Mākslinieces darbus raksturo monumentalitāte, vērienīgums formā un saturā. Darbi veidoti lielākoties eļļas, akrila un akvareļa tehnikās. Mākslinieces radīto darbu tēli — mātes, pūrs, tautasdziesmas, kariatīdes, strēlnieki tiek tuvināti simbolam ar filozofisku vispārinājumu un asociatīvu tēlainību. 

Džemma Skulme, dzimusi 1925. gada 20. septembrī Rīgā. Džemmai Skulmei ir nepārvērtējama loma 20. gadsimta otrās puses Latvijas mākslas attīstībā un sabiedriskajā dzīvē, viņa bija viena no nozīmīgākajām un aktīvākajām padomju laika Latvijas kultūras dzīves veidotājām. Māksliniece nāk no ievērojamas latviešu klasiskā modernisma veidotāju Skulmju dzimtas, būdama gleznotāja-scenpgrāfa Oto Skulmes un tēlnieces Martas Skulmes meita.

Džemma Skulme Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu (1949) un Iļjas Repina Valsts akadēmiskā glezniecības, tēlniecības un arhitektūras institūta aspirantūru Ļeņingradā (tagad Sanktpēterburga; 1955).
Regulāri piedalījusies izstādēs un veidojusi personālizstādes. Vadījusi Latvijas Mākslinieku savienību, mērķtiecīgi atbalstot moderno mākslu un veicinot Mākslas dienu uzplaukumu. Devusi ieguldījumu Atmodas virzībā Latvijā un kā PSRS Augstākās padomes un Tautas deputāte aktīvi piedalījusies Mihaila Gorbačova pārbūves un atklātības demokrātiskajos procesos. 1995. gadā apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni, 2019. gadā – ar Purvīša balvu par mūža ieguldījumu.

Džemma Skulme mirusi 2019. gada 9. novembrī.

Džemmas Skulmes darbi ir Latvijas Mākslinieku savienības muzeja kolekcijā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā, Valsts Tretjakova galerijā Maskavā (Krievija), Ratgersa universitātes Zimmerlijas Mākslas muzejā (ASV) un privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs.